Sunday, February 8, 2015

НОВА ГЛАВА ОТ "СЛЕД ТЮТЮНА"-ПРОДЪЛЖАВА В РОМАН

16
На следващия обед към летището на аерогара Сарафово пътуваха много таксита и автобуси от държавния транспорт. Те задръстваха тесния паркинг на терминала, но служители на КАТ поддържаха реда, като даваха преимущество на таксиметровите коли, с които пристигаха за полетите от Бургас по-богатите чужди курортисти.
Люба чакаше в барчето на летището три часа! Беше се обадила по телефона и бе разбрала, че полетът за София, /с прехвърляне за Германия е в 13.00 часа. Тръпнеше от противоречиви чувства, защото цяла нощ не бе спала, раздирайки от противоречивостта - да да дойде или да не дойде да се види за последно с Ханс. Разумът й крещеше: „Недей! Не прави глупости, защото ще имаш проблеми с Държавна сигурност!“ Сърцето й нашепваше: „Иди! Ти го харесваш, той е интелигентен много повече и по-добър от всички твои колеги, български журналисти!“.
Ханс пристигна час преди полета. Тя се бе оглеждала два часа преди това в барчето и около него и не й се стори да има агенти на Държавна сигурност. Той бе оставил багажа си и вече се беше чекирал, и бе влязъл в барчето да изпие едно кафе. Люба седеше сама на една маса, като три часа ревниво я пазеше от минаващи пътници, които искаха да седнат.
Всички маси в барчето бяха пълни. Само нейната не. Ханс се огледа, забеляза самотното момиче, позна я и се отправи към масата.
  • Здравей! Да не пътуваш и ти за София? Какво щастливо съвпадение! - сърдечно каза Ханс.
  • Не, не, ще остана още малко в Слънчев бряг. - развълнувано и смутено отвърна Люба.
  • А тогава на какво се дължи тази случайна среща тук? - учудено и с приятно любопитство запита той.
  • Реших да те изпратя... Много ми костваше това решение... Не ти ли е приятно?
  • О, разбира се, че ми е приятно! Но... сега е мой ред да попитам – ти да не изпълняваш поръчка на Държавна сигурност и да проследиш моето пътуване?!?
  • Как можа да си помислиш това! Просто... не можах да заспя след разговора ни! Но ако смяташ така – веднага си тръгвам!
  • Вярвам ти! Искреността ти е най-силния лакмус. А тя е налице.
  • Дали ще се видим някога?!?... - В безсънната ми нощ ме преследваше една ужасна и натрапчива мисъл – че това бе първата и последната ни среща!
  • Ха-ха, не бъди песимист, а и не предизвиквай нещата. Нали си диалектически материалист, отхвърляй всякаква намеса на кармата.Такава наистина няма. Всичко, което ни предстои, можем да си го направим само ние. И това, което не си направим, никой няма да ни го подари.
    Високоговорителят обяви: „Пътниците за Германия да се отправят към гишетата за регистрация.“ Занесената Люба погледна Ханс като зашлевена с шамар.
  • Слушай, Люба! Чуй ме много внимателно и попивай всичко в главата си! Ако някога имаш някаква работа в Източен Берлин, предварително изпрати едно писмо до този адрес. - Ханс пъхна едно листче в ръката й. - Това е един мой приятел, журналист като нас, „верен“ на социалистическите „ценности“. Писмото, което задължително ще бъде проверено от вашите служби, трябва да бъде съвсем протоколно и да не сдържа никакви подозрителни изрази. Пиши каквото искаш, но в края нека бъде: „Поздрави на моята приятелка Беладона“.
  • Какви са тези кодове и какво искаш да кажеш, нищо не разбирам! - с напрегнати очи попита Люба. - Коя е тази Беладона?
  • Ето това е цялата проста и проверена тайна. Ти защо не познаваш художествените произведения на вашите български класици?
  • Хубава работа, сега вече ме обиждаш лично! Аз съм изчела немските класици – Хайне, Шилер, Гьоте, та камо ли да не познавам моите родни класици!
  • Спомни си първия ви култов български роман! „Под игото“ - превеждан и издаван е много в Германия още преди да ни разделят.
  • Чела съм го десетки пъти, защото той бе включен и в матурата ми по литература и в кандидат-студентските ми изпити по журналистика.
  • Значи си го чела диагонално. Там има една глава, в която турския агент Заманов попада на едно безинтересно писмо, в което се казва, че е „купена беладона“. След това агентът отива вкъщи и на пламъка на свещ открива тайния текст, писан на безцветно мастило. Това е, Люба, навсякъде ще намериш такова мастило да ми го напишеш текста – за мен, а „официалният“ текст ще е с нормална химикалка. Просто паролата – писмото да ми бъде предадено от моя колега ще е – поздрави на Беладона.
  • Няма ли да рискуваме? Ако службите разшифроват тайнописа? - разшири зениците си Люба.
  • Точно в това е нашият шанс! Тайните ви служби отдавна работят по модерните методи на шпионажа – търсят кодове, поставени зад някоя буква правят комбинации с букви и числа, но въобще не са се сетили, защото не са и знаели за този средновековен начин за конспиративни писма! Вашите служители на сигурността дори не са изучавали този метод с нагряване на писмото – все пак в съветските школи не е включен този метод. А той е толкова прост.
    Люба се замисли рязко и за минута-две попиваше всичко. Ханс я изчака и промълви:
  • Довиждане, Люба. Не ме изпращай, не ставай, дори и не проявявай емоции, защото наоколо може да е пълно с агенти, които чакат само да видят, че се проявяват някакви сърдечни искри на летището между хора от източния блок и капиталистическия лагер.
    Ханс се изправи със студено лице, прилично на мумия, кимна учтиво и студено на Люба и се отправи към терминала.



No comments:

Post a Comment